5 najväčších bankrotov histórie, takto vyzerá likvidácia TRILIÓNOV dolárov v praxi!

  1. likvidácia, konkurz

Napriek tomu, že spoločnosti majú viacero možností ako riešiť svoje finančné problémy (napríklad likvidácia alebo konkurz),aj v súčasnosti dochádza k mnohým bankrotom. Osem z dvadsiatich dvoch najväčších bankrotov bolo vyhlásených v priebehu posledných rokov. Prečítajte si o tých najväčších piatich!

1. Lehman Brothers

Bankrot: 15.09.2008

Aktíva: 691 biliónov USD

Spoločnosť Lehman Brothers Holdings Inc. až do vyhlásenia bankrotu v roku 2008 participovala na podnikaní v oblasti investičného bankovníctva. Zameriavala sa na výskum a manažment investícií a tiež na privátne bankovníctvo. Spoločnosť bola hlavným predajcom cenných papierov na trhu. Bankrot spoločnosti Lehman Brothers bol najväčším bankrotom v histórii USA. Vedenie spoločnosti sa obrátilo s prosbou o pomoc na štát. Žiadali, aby centrálna banka povolila obrat spoločnosti na komerčnú banku. Takýmto spôsobom by spoločnosť dosiahla vklady klientov a zároveň by si tak zabezpečila finančnú pomoc. Ich požiadavka však bola zamietnutá. Po týchto skúsenostiach sa mnohí bankéri obávali možných komplikácií, ktoré im nedovolili tvrdiť, že „to najhoršie je už za nami“.

Ako to mohlo prebiehať v osudovú noc v Lehman Brothers? O napodobnenie sa pokúsili vo filme Margin call.

2. Washington Mutual – WaMu

Bankrot: 26.09.2008

Aktíva: 327,9 biliónov USD

Bankrot tejto významnej americkej sporiteľne nastal v dôsledku pretrvávajúcej úverovej krízy v USA. Najprv sa spoločnosť dostala pod štátnu kontrolu a následne došlo k jej nútenému predaju.  Prevažnú časť WaMu kúpil finančný koncern J.P.Morgan Chase. Tretia najväčšia americká banka, J.P. Morgan Chase, zaplatila za prevzaté obchody Washington Mutual sumu vo výške 1,9 miliardy dolárov. Toto začlenenie spoločnosti Washington Mutual do J.P. Morgan Chase nemalo žiaden dopad na jej klientov a ich vklady. V dnešných dňoch by filiálky spoločnosti WaMu mali fungovať podľa bežného režimu. Bohužiaľ, čo sa týka akcionárov a veriteľov spoločnosti, tí o svoje investície prišli.

3. WorldCom

Bankrot: 21.07.2002

Aktíva: 103,9 biliónov USD

Táto spoločnosť je známa ako druhý najväčší poskytovateľ diaľkových hovorov v USA. Keď sa dlhy vyšplhali nad 30miliárd dolárov, WorldCom podľahla bankrotu. Okrem toho, v dôsledku nesprávne zaúčtovaných výdavkov spoločnosti vznikol okolo spoločnosti WorldCom účtovný škandál. Za vinníka účtovného škandálu spoločnosť označila finančného riaditeľa Scotta Sulivana, ktorého následne prepustila. Dlhy spoločnosti WorldCom sa celkovo vyšplhali do výšky 41 miliárd USD.

Mohlo by vás zaujímať – Podpora podnikania pre váš nový biznis – TOP 3 programy z EÚ

4. General Motors

Bankrot: 01.06.2009

Aktíva: 91 biliónov USD

Bankrot najväčšej americkej automobilky je považovaný za najväčší priemyslový krach v dejinách USA. Firma je zodpovedná za výrobu automobilov takých značiek ako Chevrolet, Cadillac, Buick, Opel alebo Pontiak v 34 krajinách. Od roku 2004 spoločnosť stratila asi 88 miliárd dolárov. Pád spoločnosti zasiahol aj mnoho ďalších firiem a práve preto sa americká administratíva snažila udržať firmu GM dlho nažive. Spoločnosť General Motors aj napriek vyhláseniu bankrotu funguje aj naďalej. Prešla však zmenou vlastníka a tiež reštrukturalizáciou, ktorá zahŕňala predaj značky Opel a speňažila tiež jeepy značky Hummer.

5. CIT

Bankrot: 01.11.2009

Aktíva: 71 biliónov USD

Bankrot americkej úverovej spoločnosti CIT Group Inc. je piatym najväčším v americkej histórii. Kvôli úverovej kríze vzrástli firme zlé úvery a nebola schopná ďalej financovať svoju činnosť. V súčasnosti sa majetok spoločnosti pohybuje vo výške 71 miliárd dolárov. Celkový dlh CIT Group Inc. je 64,9 milardy dolárov. Agentúry AP a Reuters napísali, že bankrot v tomto prípade nespôsobí finančnému systému USA žiaden šok, pretože ho očakávali už niekoľko mesiacov.

TIP pre vás – ako riešiť zlú finančnú situáciu vo firme?

Vplyvom hospodárskej a finančnej krízy sa mnohí podnikatelia dostávajú do ťažkostí, keď nezvládajú plniť záväzky, ku ktorým sa zaviazali. Bankrot alebo úpadok predstavuje oficiálne deklarovanie neschopnosti jednotlivca alebo organizácie zaplatiť veriteľov. V takomto prípade majú veritelia možnosť vyhlásiť konkurz, ktorý je možným riešením dlžníkovho úpadku. Ide o speňaženie dlžníkovho majetku a následne o uspokojenie pohľadávok jeho veriteľov. V prípade finančných ťažkostí majú spoločnosti možnosť likvidácie. Takéto radikálne riešenie ako ukončiť podnikanie prichádza do úvahy len v tom prípade, ak má spoločnosť uhradené všetky záväzky a disponuje majetkom, ktorý sa po jej likvidácii rozdelí medzi spoločníkov. Likvidácia je určená predovšetkým spoločnostiam, ktoré nie sú v úpadku. A teda majú dostatok majetku na vyplatenie veriteľov.

Zdieľajte s priateľmi!

Pridaj komentár