Zbohatni a ostaň bohatý – 7 tajomstiev úspechu bohatých podnikateľov

  1. Ako zbohatnúť a ostať bohatý?

Na začiatok si treba položiť otázku, prečo podnikám? Určite to nie je len z dôvodu vlastného obohatenia. Keď už, tak väčšina podnikateľov sa snaží zabezpečiť svoje rodiny, najlepšie aj ďaleko do budúcnosti. Ako však dosiahnuť, aby vaše bohatstvo pretrvalo, povedzme aj márnotratného dediča?

Rozuzlenie priniesol napríklad Jakob Fugger, ktorého rodina profituje z jeho správnych rozhodnutí už päť storočí. Okrem toho, že jeho nemecký potomkovia od roku 1521, kedy svoju spoločnosť založil, rozdávajú nemalé milióny vďaka ôsmim charitám, ktoré spravujú, prežili aj dve svetové vojny, príchod internetu či prechod na euro. Ako to? Príbeh rozpráva grófka Maria Elisabeth Thun-Fugger, ktoré má dnes 66 rokov:

1. Začnite s nepredstaviteľným bohatstvom

Ako sa dozvedáme z novej biografie Grega Steinmetza, Jakob Fugger bol najbohatší muž, aký kedy žil. Bol veriteľom a podnikateľom, za ktorým stáli králi, pápeži aj iní úspešní obchodníci. Jeho majetok sa vtedy odhadoval na 2 percentá hrubého domáceho produktu Európy. Úspešným podnikaním tak nahromadil nepredstaviteľnú čiastku.

2. Nebojte sa likvidácie

„Najbrilantnejšia vec, ktorú sme kedy urobili, bolo, že sme previedli všetky naše aktíva z hotovosti do majetku,“ priznáva Thun-Fuggerová a dodáva: „Ukázalo sa to ako šikovný ťah najmä počas hyperinflácie vo Weimarskej republike, keď 1 dolár predstavoval 4 bilióny ríšskych mariek. Vďaka pozemkom a nadáciám sa nám darilo.“

Potrebujete firmu na rozbeh podnikania? Máme na vhodné firmy s históriou! Kliknite pre aktuálnu ponuku firiem na predaj!

3. Lobovanie u Boha

Jedným z klenotov rodiny je nadácia Fuggerei, ktorá vytvorila centrum pre chudobných v centre Augsburgu, kde žije asi 150 ľudí. Pôvodní nájomníci platili 1 zlatku ročne, teda asi týždenný plat. Museli sa zároveň modliť za svojich dobrodincov Fuggerovcov. Cena sa odvtedy ešte znížila, dnes platia nájomníci 1 euro ročne a povinne sa modlia ďalej.

4. Úprimnosť v rodine nadovšetko

Vo vedení sú vždy zastúpené všetky tri vetvy rodiny. „Ak má jedna osoba bláznivý nápad, ďalšie dve ju môžu opraviť,“ vysvetľuje základný princíp vedenia spoločnosti grófka.

Najnovšie články a najlepšie info nájdete aj na našom Facebooku

5. Buďte v pohybe

Fuggerovci v roku 1600 vyhoreli, počas Tridsaťročnej vojny spojenecké bombardéry zrovnali polovicu ich majetku so zemou. V oboch prípadoch začali znova. „Druhá svetová vojna sa ešte neskončila, no rodina sa vo svojom bunkri rozhodla, že všetko postaví znova. Povedali, že celá krajina je v ruinách, ale napriek tomu by do toho mali ísť.“

6. Odolávajte nepriateľom

Fuggerovci sa museli vysporiadať s Napoleonom aj Hitlerom, každý z diktátorov kontrolujúcich Nemecko chcel prevziať všetok ich majetok, aby ním poriadne posilnil štátnu pokladnicu. „Myslím, že sme mali šťastie, keď sme cez to všetko prešli,“ tvrdí grófka.

7. Ignorujte módu

„Pýtala som sa nášho archivára na nejaký veľký škandál, on mi povedal, že žiaden nebol, hoci niekedy sme robili aj to, čo bolo v móde. Napríklad, v určitom období každý, kto mal náš majetok, vlastnil okrem neho aj pivovar.“ Kvôli predaju vatikánskych odpustkov sa dokonca istí členovia rodiny museli pivovaru zbaviť, ale „nikdy nenastala situácia, že by šlo o zlé vedenie a stratili by sme polovicu našich aktív“.

A tak končí, vlastne pokračuje príbeh o rodine, ktorá sa drží svojich pravidiel a za celý ten čas nebola nútená firmy, akciové spoločnosti či nadácie predať. Aké z toho plynie ponaučenie? Keď už ako podnikateľ zbohatnete, nesmiete poľaviť v budovaní svojho impéria. Predaj firmy za luxusnú hotovosť nikdy nie je cesta, ako zdôrazňuje aj grófka z klanu Fuggerovcov.

Mohlo by vás zaujímať – Ako robiť užitočný marketing.

Pridaj komentár