Ktoré slovenské firmy platia na daniach najviac? Odhaľte najprosperujúcejšie odvetvie

Keď sa už konečne rozhodnete, že rozbehnete svoju vlastnú spoločnosť, často potrebujete aj nejakú podpora vášho podnikania. Všetky, aj tie najväčšie slovenské spoločnosti, zažili rovnaký začiatok podnikania. Ktoré to vlastne sú? Podľa štatistík portálu Finstat.sk, ktorá spracúva hospodárske výsledky firiem, sa dá vytvoriť rebríček 10 najúspešnejších slovenských spoločností za rok 2014, prezradí ich daň z príjmu.

Na základe odvedenej dane z príjmu sa medzi najúspešnejšie odvetvia podnikania na Slovensku radia energie a ťažba, z ktorej sa do prvej desiatky dostali hneď tri spoločnosti. Podobný počet spoločností, ktoré patria k tým úspešným gigantom, sa venuje finančníctvu. Ďalšie dve firmy prerazili v telekomunikačnej oblasti, jedna v doprave a logistike a posledná v oblasti automobilového priemyslu.

Firmy na predaj s históriou alebo bez – aktuálna ponuka TU

Rebríček slovenských firiem zostavený podľa výšky splatnej dane za rok 2014 vedie Slovenský plynárenský priemysel, a.s., ktorý štátu odovzdal až 197,6 miliónov eur. Na druhom mieste sa umiestnila akciová spoločnosť eustream, ktorá na daniach zaplatila 121,6 miliónov eur. Juhokórejská automobilka KIA Motors Slovakia obsadila tretiu priečku, daňovému úradu odviedla o čosi viac ako 104 miliónov eur. V bankovom sektore najlepšie obstála Slovenská sporiteľňa, a.s. s odvedenou daňou vo výške takmer 61 miliónov eur. Osobitne sa v rebríčku umiestnila SPP – distribúcia, a.s., ktorá skončila na piatom mieste so splatnou daňou v hodnote necelých 39 miliónov eur.

V druhej časti rebríčka skončila Všeobecná úverová banka a.s., pre laikov známejšia ako VÚB, ktorá štátu na daniach zaplatila celkovo skoro 37,5 miliónov eur. Nasleduje akciová spoločnosť Slovak Telekom na siedmom mieste, nakoľko dane túto firmu vyšli na takmer 37 miliónov eur. Tatra banka a.s. na dane minula o čosi menej, a to zaokrúhlene 36,7 miliónov eur. Na deviatej priečke sa ocitol ďalší operátor, a to Orange Slovensko, ktorý sa, čo sa týka výšky daní, pohybuje na podobnej hranici ako predchádzajúce dve firmy – skoro 36,5 miliónov eur. Rebríček uzatvárajú Slovenské elektrárne, tejto akciovej spoločnosti dane vyšli na necelých 34,5 eur.

Podpora podnikania na Slovensku  TOP 3 granty z EÚ

Takéto čísla by však žiadna z desiatich najúspešnejších slovenských firiem nedokázala, keby pri svojom zrode a následnom rozbehu podnikania nemala spoľahlivých partnerov. O daňovú sféru, celkové vedenie účtovníctva, sa na prvotriednej úrovni stará spoločnosť moana consulting, s.r.o., ktorá poskytuje aj odborné poradenstvo, prípadne vykoná audit. Aktuálne pre zákazníkov FIRMEO.SK ponúkame vianočný benefit využiteľný v nasledujúcom roku, a to konkrétne zľavu 15 percent na všetky služby spoločnosti moana.

Osobitným odvetvím, ktoré by malo byť pri vedení účtovníctva pozorné, je samozrejme, to najprosperúcejšie, a teda hazard. Analýza slovenských firiem v databáze na stránke finstat.sk ukázala, ktoré spoločnosti majú pomerne vysoké tržby, ale zároveň platia najnižšie dane.

Rebríček najúspešnejších firiem v oblasti hazardu vedie TIPOS, národná lotériová spoločnosť. S tržbami takmer 400 miliónov eur jednoznačne boduje, druhou v poradí je firma NIKÉ, spol. s.r.o., ktorá mala v roku 2014 tržby o 160 miliónov nižšie. Nasleduje akciová spoločnosť FORTUNA SK s tržbami v hodnote trošku viac 168 miliónov eur, CBG, spol. s.r.o. otočila o niečo viac ako 129 miliónov eur a päticu uzatvára SYNO TIP, a.s. s tržbami vo výške takmer 94,5 miliónov eur.

Pridaj komentár