Podnikáte na Slovensku alebo vo svete? Pre úspech musíte spolupracovať s týmito 10 ľuďmi!

  1. Podnikanie na slovensku

Objaviť tajomstvo, ako úspešne podnikať na Slovensku, nie je vôbec zložité. Stačí sa zamyslieť nad tým, čím by sa dala akákoľvek práca zefektívniť. Určite vám v tom pomôže, ak budete spolupracovať s odborníkmi, ktorí sú vo svojom obore neprekonateľní. Toto je zoznam desiatich profesionálov, ktorí by sa mali stať súčasťou siete vašich pracovných vzťahov:

1. BANKÁR

Veľké myšlienky potrebujú veľkú podporu, v dnešných časoch najmä finančnú. Väčšina podnikateľov by sa vo svojich začiatkoch nezaobišla bez podpory zo strany bankových subjektov či investorov. Aj tie najslávnejšie spoločnosti ako Apple či Amazon, ktoré začínali v garážach, na rozbeh svojho podnikania potrebovali finančnú injekciu.

Pri výbere vhodného kandidáta na pozíciu vášho osobného bankára, je nutné dbať na základné pravidlo: Dobrý bankár primárne chce, aby ste uspeli najmä vy. Preto hľadá spôsoby, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše finančné ciele. Mali by ste si budovať nielen prísne profesionálny vzťah, ale upraviť aj ľudský rozmer tohto dôležitého vzťahu.

2. OBCHODNÝ MAKLÉR

V okamihu, keď sa vaše podnikanie začne rozrastať, budete musieť začať premýšľať aj o priestoroch, ktoré by vyhovovali vašim požiadavkám. V tomto smere pomôže všímavý realitný maklér, ktorý sa orientuje na trhu nehnuteľností. Vybaví vám prijateľnú cenu a ponúkne prenájom či predaj priestorov, ktoré presne zodpovedajú vášmu podnikateľskému plánu.

Spravidla by malo ísť o realitnú kanceláriu, ktorej reklama vás v meste púta na každom rohu. Ak je samotný realitný maklér úspešný, je veľká šanca, že bude vedieť pomôcť aj vám. Jeho diár je totiž plný stretnutí s rôznymi klientmi, telefónny zoznam obsahuje dôležité kontakty z rôznych oblastí.

3. NOVINÁR

Aby ste získali investorov, spojencov či samotných klientov, musia sa o vás najprv dozvedieť. Keďže ako podnikateľ, a teda jedna osoba, ste schopný byť len na jednom mieste v tom istom čase, čo sa v istom okamihu stane nedostatočnou schopnosťou. Váš hlas sa ale môže niesť do sveta vďaka novinárovi, ktorí myšlienku vášho biznisu pochopí a podporí.

Správny novinár vie, ako v čitateľoch, poslucháčoch či divákov vzbudiť záujem, takmer v každej téme dokáže nájsť tú stánku veci, ktorá má potenciálne možnosť zaujať, čo najviac ľudí. Práve on vám pomôže ideálne vyjadriť slovami to, čo možno vy sám nie ste schopný. Ak sa so šikovným žurnalistom neviete stretnúť, skúste navštíviť miestnu kaviareň.

Mohlo by vás zaujímať – 5 najväčších bankrotov histórie – takto vyzerá likvidácia biliónov dolárov v praxi!

4. TRÉNER

Aby ste sa mohli naplno venovať svojmu podnikaniu, potrebujete sa spoľahnúť aj na svoje telo. Nič nespomalí progres tak, ako nedostatok energie. S únavou telesnej schránky prichádza aj útlm mysle. Kreatívne nápady sú vám na nič, ak nemáte silu na ich uskutočnenie. Zo začarovaného kruhu vám pomôže práve skúsený tréner.

Ideálny tréner nájde spôsob, ako zoceliť vaše telo a naštartovať rozum. Aktivity, ako sú cvičenie, prechádzka alebo aj hranie videohier, vás vytrhnú zo stereotypu. S nárastom stresu navyše podnikatelia často získavajú zlozvyky, ktorých sa ťažko zbavuje. Ideálny tréner bude na vás dohliadať, čím získate priestor a čas na realizáciu ambicióznych projektov, ktoré si vyžadujú veľa energie a pozornosti.

5. ÚČTOVNÍK

Hospodárenie s peniazmi sa týka všetkých stránok života, v podnikateľskej oblasti je nesprávne nakladanie s financiami najčastejším dôvodom, pre ktorý aj firmy s víziou zanikajú. Nejde len o rozhodovanie kam svoje peniaze investujete, ale aj o pedantné vedenie účtovníctva v snahe vyhnúť sa neskorším problémom s úradmi.

Účtovník všetko vyrieši za vás, zbaví vás strachu a neustáleho stresu súvisiaceho so spravovaním financií. Musí však medzi vami panovať absolútna dôvera, väčšina majiteľov firiem má so svojím účtovníkom nadštandardné vzťahy. Zveruje sa mu predsa s každým minutým eurom, aj keď nebolo použité úplne efektívne.

6. PARTNER

Ak je pre vás práca všetkým, je veľmi pravdepodobné, že vás čoskoro fyzicky aj psychicky zruinuje. Preto potrebujete partnera, človeka, ktorý bude za každých okolností stáť pri vás. Ideálne je, ak udržiava teplo domáceho krbu, za úspešným človekom totiž veľmi často stojí práve životný partner. Ten najlepšie pozná vaše nálady a potreby.

Partner vám poskytne oporu, ktorú budete potrebovať spolu s rozrastajúcim sa podnikaním čím ďalej, tým viac. Pomôže vám usporiadať si myšlienky a relaxovať vtedy, keď už je toho na vás príliš. Kľúčovým slovom vo vašom vzťahu je rovnováha, ktorá sa osamote udržiava veľmi ťažko.

Podnikateľ chcete ušetriť čas a peniaze? Využite naše služby –  poskytujeme kompletnú firemnú agendu bez skrytých poplatkov.

7. DIGITÁLNY STRATÉG

Digitálny marketing rapídne rastie a dopomôže vám v dosiahnutí vašich marketingových cieľov. Digitálny stratég, Juraj Kadlec, zaistí, aby ste sa držali plánu, ktorý zaistí úspech vo forme splnení stanovených KPI’s (key performance indicators) či už ide o získanie návštevnosti, subscriberov pre váš blog alebo akvizíciu nových klientov. Digitálna stratégia sa týka všetkých aktivít, ktoré na internete môžete ako značka robiť – plánovanie a nákup médii, správa sociálnych sietí a reklám, tvorba obsahu (video, články, podcasty), SEO a mnoho ďalších – dôležité je pristupovať k stratégii rozumne a neustále ju testovať, vyhodnocovať a zlepšovať sa v nej.

Aby všetko klapalo tak, ako má, musíte sa na svojich manažérov vedieť spoľahnúť. Jedine tak dokážete jeden druhému dokonale porozumieť a spoločne rozvíjať vašu spoločnosť správnym smerom. V digitálnom marketingu sa dajú čiastkové ciele dosiahnuť už veľmi rýchlo ale aby ste z vašich online aktivít vyťažili čo najviac, tak je potrebné pracovať dlhodobo.

8. PRÁVNIK

Rozrastanie spoločnosti so sebou prináša aj pozornosť, ktorá nemusí byť vždy žiaduca. S nárastom počtu zamestnancov, prípadne dobývaním zahraničných trhov, budete musieť čeliť často komplikovanej legislatívnej oblasti. Preto potrebujete právnika, ktorý vám do posledného detailu vysvetlí, pre akým problémom vlastne stojíte.

Nestačí len z času na čas navštíviť advokátsku kanceláriu, nikdy neviete, kedy sa ocitnete pred neprekonateľnou situáciou. Práve preto by ste mali mať v telefóne kontakt na právnika, ktorý presne vie, čím sa živíte a ako vašu spoločnosť ochrániť pred takmer hocičím. Právo duševného vlastníctva, teda patenty a ochranné známky, sú pre laika predsa len príliš náročnou témou.

9. BARMAN/ČAŠNÍK

Niekedy je uzatváranie obchodov záležitosťou, ktorá si vyžaduje iný prístup, aký zvyčajne využívate. Niektorí investori či klienti dúfajú v špeciálny prístup, preto potrebujete neformálny priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre, no stále vo výhode. Navyše, urobíte na potenciálneho zákazníka dojem, že sa vo všetkom orientujete.

Ak prídete na obed na miesto, ktoré často navštevujete, poznáte čašníka po mene a poznáte denné menu, okamžite pôsobíte ako skúsený a dobre pripravený podnikateľ. Zároveň dávate klientovi najavo, že je pre vás cenný, a preto chcete, aby sa aj on cítil vo vašej prítomnosti príjemne, neformálne, no stále profesionálne.

10. IT-ČKÁR

Nič vás neoberie o prestíž tak, ako nefungujúca alebo zastaraná stránka. Bez prezentácie na internete sa už dnes nezaobíde ani len materská škola. Preto potrebujete dizajnéra webových stránok, ktorý vie, čo robí. Pozná najnovšie trendy a vašej stránke vdýchne život, ktorý každému naokolo povie, aký skvelý podnik vediete.

Hodí sa aj šikovný vývojár. Snažíte sa predsa ponúknuť produkt alebo službu, čo v podstate robia aj všetci ostatní. Nájdite si takého vývojára, ktorý z prezentácie vašej spoločnosti urobí jedinečnú a originálnu. Sami uvidíte, že aj vám správny obraz prezentovaný na verejnosti dodá elán a energiu potrebnú pre ďalší rozvoj podnikania.

Každopádne, je veľmi náročné nájsť odborníkov v každej zo spomenutých oblastí. Ešte ťažšie je udržiavať si s nimi nadštandardné vzťahy. Takáto spolupráca je však výhodná pre obe strany, preto by ste sa mali ako správni podnikatelia snažiť, aby ste si vyššie vymenovaných profesionálov naklonili na svoju stranu.

Buďme spolu v kontakte, pridajte sa k nám na Facebooku.

Zdieľajte článok s priateľmi!

Pridaj komentár